Narty biegowe

Nie potrzebne duże górki

Narty biegowe, czyli biegówki są od dłuższego czasu bardziej intensywnie znane wśród licznych entuzjastów sportów zimowych. Powinno się zaznaczyć, iż nadal tych przed chwilą wspomnianych grono się powiększa Nic w tym nadzwyczajnego, ponieważ ruch ten mamy możność uprawiać praktycznie wszędzie.

Prawie każde położenie pokryte śniegiem sprawdza się na tegoż rodzaju aktywność. Nie potrzeba wyjeżdżać w góry oraz płacić za wyciągi.

Nie potrzeba też zostawiać psa w domu lub w aucie, gdyż na stoku jest sporo narciarzy. Biegówki są miłym oraz fajnym rozwiązaniem na spędzenie zimowych dni nawet w pobliżu dużych miast.

Zawody narciarskie biegowe

W wysokiej klasy zawodach, na igrzyskach olimpijskich oraz pucharach świata długość tras jest szczegółowo określona. Kobiety wyruszają na trasę o długości 5, 10, piętnaście oraz 30 km. Sztafeta zaś obejmuje bieg 3 razy 5 km. Panowie posiadają do pokonania troszeczkę dłuższy odcinek, ponieważ biegną oni trasę o długości 10, piętnaście, 30 albo 50 km, a sztafeta męska to kombinacja biegu 4 razy 5 km. Widać, że mimo niedużej masy sprzętu potrzebnego do tegoż stylu aktywności, samo pokonanie tras w jak najkrótszym czasie nie jest łatwe. Kiedy chodzi o polskich mistrzów w tej branży ruchu, to można w tym miejscu powymieniać Józefa Łuszczeka, który został mistrzem na Igrzyskach w Lake Placid w 1980 roku oraz w Sarajewie w 1984 roku.

Dobór nart

Argumentem nie do zbicia, stojacym za popularnością nart biegowych, jest ich koszt. Całkowity nowy zestaw nart, butów i kijków mamy szansę nabyć już w granicy 700 PLN. Za zestaw z drugiej reki zapłacimy znacznie mniej. Narty zjazdowe są niestety znacznie droższe.

Wybieranie sprzętu do narciarstwa biegowego jest ponadto niezmiernie istotne. W tym momecie także zależne jest to od tegoż, jakie tereny chcielibyśmy częściej odwiedzać. Gdy zamierzamy skupić się na terenach leśnych, dziewiczych, gdzie z rzadka napotkamy różnych narciarzy, wybierajmy narty szersze, lekko okantowane. Zyskujemy W efekcie stabilniejszą postawę na śniegu, a ewentualnie zjazdu bądź także opanowania nart na lekko oblodzonym terytorium płużenie nie będzie dla nas wielkim problemem.

Specjalistyczne narty biegowe

Niektóre modele, nazywane amatorskimi, mają pod spodem narty łuskę. Wyspecjalizowane narty jej nie mają jak również należałoby troszczyć się o tych wyżej wymienionych perfekcyjne smarowanie. Narciarze jednak wiedzą, czym zagraża nie nasmarowanie amatorskiej narty woskiem. Przy tym w tym momecie należałoby troszczyć się o „komorę” narty, żeby się zbytnio nie męczyć pokonując byle wzniesienie.

Techniki biegowe

Bezustannie pragniemy zaprezentować nasze zdolności w jak najdoskonlaszym świetle i staramy się o tzw. „łyżwowanie„. Jest to jednoznacznie dopuszczalne do stworzenia, lecz tylko na wygładzonych odcinkach. Większość tras nadaje się za to jedynie do klasycznego biegu na nartach.

Published by